Nauczyciele


Natalia Staninska

Natalia Staninska

Jestem założycielką Joganiki. Praktykuję jogę od 13 lat. Jestem osadzona w metodzie BKS Iyengara, jednak mój styl uczenia łączy moje różne doświadczenia. Przez wiele lat pracowałam w teatrach jako tancerka i choreografka. Ukończyłam  kurs nauczycielski z dyplomem przyznawanym przez Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce. Szkoliłam się u najlepszych nauczcieli, którzy byli blisko samego Iyengara: Rita Keller, Ewa Wardzała, Konrad Kocot.
Obecnie rozwijam swoją praktykę nauczcielską o metody terapeutyczne. Ukończyłam kurs nauczycielski Jogi Powięziowej Integralnie u Wojciecha Karczmarzyka. 
Przebyte kontuzje, które pojawiły się w tańcu przepracowuje na macie. Ma to duży wpływ na mój sposób uczenia, prowadzenia zajęć i umiejętność niesienia pomocy innym. Uwielbiam pracować subtelnie, terapeutycznie, z uważnością na relaks i regenerację. Dbam o małe ruchy w ciele, które mają duże znaczenie na co dzień. 

Jestem urodzoną organizatorką, planuje i realizuje. Kocham być wśród ludzi. Dla równowagi często zanurzam się w ciszy. W lesie, w naturze. Jestem totalną fanką filmów przyrodniczych Davida Attenborougha.

Janusz Skubaczkowski

Janusz Skubaczkowski

Od 25 lat łączę doświadczenie taneczne z praktyką jogi (napisałem doktorat o wpływie praktyki jogi na rozwój aktora-tancerza). Zaczynałem praktykować i uczyć jogi, kiedy jeszcze niewiele osób w Polsce o niej słyszało. Uczyłem się od najbardziej doświadczonych nauczycieli. Jestem również nauczycielem tańca współczesnego, choreografem, wykładowcą na kierunku Taniec Akademii Muzycznej w Katowicach. Spełniam się przede wszystkim jako pedagog i w pracy z ludźmi.
Dla mnie praktyka jogi i taniec przeplatają się ze sobą, uzupełniają i wzajemnie inspirują. Traktuję ciało i umysł jako zespolony instrument, który należy codziennie nastroić praktyką pozycji jogi, oddechem i medytacją, aby coraz pełniej móc sobą grać symfonię życia. Uwielbiam leśne spacery i śpiewać salsę w samochodzie. W tym wszystkim podobno jestem chodzącym zen. 

Ewelina Cieśla

Ewelina Cieśla

Mój początek z praktyką jogi miał miejsce na pierwszym roku studiów na Wydziale Teatru Tańca. Poznawanie praktyki jogi porównuję do składania rozsypanych puzzli. Łączy się ono dla mnie z wrażeniem, że zaczynam składać swoje ciało i umysł w całość. Praktyka ta pozostała ze mną i znalazła swoje miejsce jako sposób samouzdrawiania - ciągłej naprawy i rozwoju. Nauka w Chinach, praktyka Taijiquan i zainteresowanie pracą z powięzią naturalnie przyciągnęły mnie do przyjęcia perspektywy Jogi Powięziowej. Zostałam nauczycielem Jogi Powięziowej, zagłębiając się w tej praktyce dzięki Wojciechowi Karczmarzykowi.

Praktyka jogi daje mi wewnętrzny spokój. Uczy mnie uważności na siebie i na drugiego człowieka, otwiera mnie. Joga nie kończy się dla mnie na macie, lecz jest stanem obecności, który chciałabym praktykować w każdym momencie swojego życia. Buduje wewnętrzne szczęście.
Karolina Januszek

Karolina Januszek

Z wykształcenia jestem aktorką-tancerką. Ukończyłam Wydział Teatru Tańca w Bytomiu na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Na co dzień poruszam się w technice tańca współczesnego - uczę oraz pracuję przy spektaklach teatru tańca. Przygodę z jogą zaczęłam na studiach pod okiem m.in. Ewy Wardzały, Janusza Skubaczkowskiego i Aleksandry Dudy. Od tamtej pory joga stanowi nieodzowny element mojej pracy z ciałem. Najbliższa mojemu sercu jest metoda B.K.S. Iyengara, choć cały czas staram się poszerzać swoją wiedzę o inne style jogi takie jak Ashtanga czy joga powięziowa.

Praktyka jogi umożliwia mi wejście w głębszy kontakt z samą sobą. Będąc uważną na potrzeby mojego ciała, łatwiej jest mi odnaleźć wewnętrzny spokój w życiu codziennym. Z tego samego powodu chcę dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Z natury jestem obserwatorem i czerpię przyjemność z pracy wśród ludzi. 

Maria Twardowska

Maria Twardowska

Joga towarzyszy mi od dłuższego czasu. A jako że lubię eksperymentować, próbowałam różnych podejść i tradycji. Praktyka yin jogi, określanej również mianem jogi powięziowej, i korzyści z niej płynące, sprawiły, że właśnie w tym kierunku postanowiłam pójść jako nauczycielka jogi. Jestem również nauczycielką (i entuzjastką) jogi nidry wedle protokołu iRest (Integrative Restauration Yoga Nidra Meditation). O jodze, ajurwedzie, uważności piszę na blogu mariatwardowska.com

„Pozwól sobie na odrobinę delikatności” – ta myśl przyświeca mi kiedy praktykuję i kiedy prowadzę zajęcia. Joga jest dla mnie sposobem na pogłębiony kontakt z ciałem, na uświadomienie sobie kumulujących się w nim napięć i pracy z nimi. Jest świetnym sposobem na „rozpięcie” tego, co spinamy na co dzień.

 

Justyna Jasica

Justyna Jasica

Instruktorka Rekreacji Ruchowej w oparciu o system Hatha-Joga, uprawnienia nadane przez GWSH Katowice. Obecnie kontynuuje naukę na trzyletnim kursie nauczycielskim metodą BKS Iyengara. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, z wykształcenia dziennikarka i politolożka.

Pierwszy raz stanęłam na macie 12 lat temu. Przekazywanie nabytych umiejętności i doświadczeń oraz dzielenie się dobroczynnym wpływem jogi zarówno na ciało jak i na naszą świadomość rozpoczęłam 4 lat temu w klinice medycyny chińskiej w Kairze. Prowadziłam tam zajęcia indywidualne z pacjentami, którzy leczyli się akupunkturą i innymi metodami naturalnymi. Obecnie współtworzę szkołę Joga na Teatralnej w Sosnowcu. W okresie wakacyjnym często prowadzę zajecia jogi na trawie zarówno w Katowicach, jak i w Sosnowcu.

Dużą przyjemność sprawia mi praca z ludźmi. Czerpię z tego inspirację. Każdy wnosi na salę coś interesującego i niepowtarzalnego. To, co najbardziej jest dla mnie interesujące w praktyce jogi, to współpraca ciała i umysłu, wzajemne ich oddziaływanie. Ciało jest tutaj drogą, która sprzyja przemianie.